Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

I Memoriał Jarosława Suchorskiego w skokach przez przeszkody

Utworzono dnia 01.08.2018

W minioną sobotę 28 lipca 2018 roku w Świniarach odbył się I Memoriał Jarosława Suchorskiego w skokach przez przeszkody zorganizowany w ramach Święta Świniar. Pomimo afrykańskich upałów jak zwykle nie zawiedli związani z coroczną imprezą hipiczną zawodnicy i kibice. Łącznie w naszych zawodach wzięło udział ponad 40 zawodników i 51 koni przybyłych z terenu zachodniej Polski. Niektórzy z nich pokonali dystans niespełna 200km aby wziąć udział w naszej zabawie.
W tym roku formuła zawodów była inna o tych organizowanych w ubiegłych latach. W ramach setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości postanowiliśmy uczcić pamięć wspaniałego człowieka: żołnierza Wojska Polskiego, bohatera wojennego odznaczonego Krzyżem Walecznych oraz Krzyżem Virtuti Militari, sportowca – Olimpijczyka z Berlina z 1936 (kadra WKKW), znakomitego trenera i działacza Sportowego – mjra Jarosława Suchorskiego. Z lokalnego punktu widzenia informacja najważniejsza: Kierownika Stajni Sportowej w Krasnym Dłusku i Skwierzynianina.
Podczas imprezy prowadziliśmy kampanię informacyjną, która miała na celu przybliżyć wszystkim obecnym losy i historię życia naszego bohatera. Formuła przypadła do gustu chyba wszystkim.
Od godziny 11.00 trwały konkursy w skokach przez przeszkody. W Pierwszym konkursie na poziomie klasy mini LL (do 60cm) o puchar Jana Klemta wystartowała stawka 17 jeźdźców. Zaledwie sześcioro z nich ukończyło swój przejazd bezbłędnie, byli to:
Franciszek Spiczak, Natalia Cegielska, Wiktoria Górzna, Martyna Witczak, Dominika Augustyniak, Tomasz Markuszewski.
W samo południe rozpoczął się konkurs na poziomie klasy LL (do 80 cm) o Puchar Wójta Przytocznej Bartłomieja Kucharyka. Ten konkurs przyciągnął 28 zawodników i zawodniczek. Formuła polegała na przejechaniu parkuru bez strat punktowych tzw „zrzutek” i w jak najkrótszym czasie. Najlepiej poradzili sobie:
1 miejsce Kornelia Kujawowicz na koniu Bris
2 miejsce Karolina Kleciak na koniu She is a Lady
3 miejsce Paulina Jaśkiewicz na koniu Pavarotti


Kolejny konkurs na poziomie klasy L (do 90cm) był sponsorowany przez Burmistrza Skwierzyny Pana Lesława Hołownię. Wystartowało w nim najwięcej, bo aż 35 zawodników. Po trwającej ponad 1,5 godzinnej rywalizacji wyłoniono zwycięzców:
1 miejsce Maciej Ceglarski na koniu Trefl
2 miejsce Łukasz Brzóska na koniu Cordino
3 miejsce Kornelia Kujawowicz na koniu Bris

Punktem kulminacyjnym rywalizacji sportowej był główny konkurs – Memoriał mjra Jarosława Suchorskiego. Z uwagi na fakt, że nasz bohater Żołnierzem Wojska Polskiego był całe życie, patronat nad tą konkurencją przejął Dowódca 35 Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Skwierzynie Pan płk Tomasz Korytowski. Z całą pewnością najtrudniejszy konkurs z „jokerem” czyli z ostatnią przeszkodą punktowaną „extra”. Poniżej przedstawiamy najlepszych zawodników:
1 miejsce Łukasz Brzóska na koniu Lighting TG
2 miejsce Anna Polańska na koniu Sonko Tit
3 miejsce Maciej Ceglarski na koniu Trefl

 

Od sześciu lat organizujemy w Świniarach konkurs „Potęgi Skoku”, który za każdym razem okazuje się wielką niespodzianką i przynosi najwięcej emocji. Przypominamy, dotychczasowy rekord naszego hipodromu wynosi 170cm , wynik uzyskany przez dwie zawodniczki – Joannę Stawasz na koniu Ginger (w 2015) oraz Sylwię Sieińską na koniu Ramirez (w 2016). W tym roku zawodnicy dodatkowo ponieśli temperaturę konkursu. Do konkursu zgłosiło się aż 11 śmiałków. Po trwającej ok 45 minut rywalizacji na parkurze została jedynie Anna Polańska na koniu Sonko tit z wynikiem 160cm. Od początku istnienia zawodów jeździeckich w Świniarach konkurs ten sponsoruje HMB Dubiec. W tym roku nie było inaczej.
Niewątptliwie największą atrakcją podczas tego dnia były pokazy kaskaderskie grupy Pawła Apolinarskiego. Grupa zaprezentowała się w dwóch odsłonach: w jazda w zastępie ułańskim oraz woltyżerka kozacka. Pokazy zgromadziły wokół hipodromu tłumy ciekawskich i przyniosły oglądającym wiele emocji. Pokazy sponsorowane były przez Grupę Gezet oraz firmę Janas Logistics.

Podczas całodniowej zabawy nie zabrakło atrakcji dla dzieci oraz konkursów z nagrodami dla dorosłych.
Przez cały dzień można było odwiedzać namiot z przygotowaną wystawą na temat mjra Jarosława Suchorskiego. Wystawę przygotowali: Klub Garnizonowy w Skwierzynie, Pan Krzysztof Szczerbiak i Pan Jerzy Kuźmicz. Materiały udostępnił Pan Zygmunt Kadłubiski oraz Walenty Kulig.


Z całą pewnością nie udałoby się zorganizować tak wspaniałej imprezy gdyby nie partnerzy i hojni sponsorzy. Kierujemy serdeczne podziękowania pod adresem:
Janas Logistics
SCTI Lisek – Wojciech Lisek

HMB Dubiec
Algraf – Agnieszka i Leszek Karczmarscy
Wójt Przytocznej – Bartłomiej Kucharyk
Burmistrz Skwierzyny Lesław Hołownia
Jan Klemt
IgoBud
GOK Przytoczna
Hyundai Grupa Gezet
Urząd Miasta Lubniewice
OSiR Gorzów
Oferta - Włodzimierz Dubiec

organizatorami i byli:

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Skwierzynie, 35 Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej w Skwierzynie, Sołectwo Świniary, Gmina Skwierzyna, Stowarzyszenie Świniary „Wieś Między Wartą a Puszczą”, OSP Świniary, Skwierzyński Ośrodek Kultury, KJ Sokół Świniary,

 

Patronaty honorowe nad Imprezą objęli:
Burmistrz Skwierzyny Lesław Hołownia
Ministerstwo Obrony Narodowej
Polski Komitet Olimpijski

Polski Związek Jeździecki
Związek hodowców Koni Ziemi Lubuskiej

 

osoby oficjalne:
Piotr Helon – sędzia główny
Marek Modelewski – gospodarz toru
Tomasz Szymoniak – elektroniczne biuro zawodów

 

zdjęcia; Daniel Andalukiewicz
https://www.facebook.com/daniel.andalukiewicz/media_set?set=a.1988840121149380.1073742150.100000702347827&type=3

 

Wszystkie wyniki znajdziecie na stronie:
https://zawodykonne.com/zawody/zmierzczas/262

 

Dziękujemy i do zobaczenia za rok!
 

  

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Lipiec 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Imieniny